پیزا

برج پیزا ، برج کج

برج پیزا:

پیزا شهری تاریخی، کوچک و بندری است.  در کشور ایتالیا شهر بندری پیزا واقع گردید.و به‌ دلیل موقعیتش از شهرهای مهم اروپا به شمار می رود. این شهر بندری، در منطقه توسکانی، منطقه‌ای در غرب ایتالیا قرار دارد. این برج در کنار کلیسای جامع پیزا، در میدان معجزه ساخته، شد.

برج پیزا به عنوان آخرین بنای ساخته‌ در مجموعه تاریخی، معجزه ای به شمار می رود. که این میدان را غنی کرد، و این شهر میان گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و معماری، از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. و سالانه افراد زیادی، آن را به‌ عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.

دلیل این محبوبیت، معماری‌ها و جاذبه‌های تاریخی و بی‌نظیری که در دل آن قرار دارند؛ می باشد. مجموعه پیزا یکی از این جاذبه‌ها محسوب می گردد، که برج پیزا را در خود جای میدهد.

شهر پیزا دارای یک فرودگاه بین‌المللی، به نام «گالیله گالیله» با مسیرهای داخلی و بین‌المللی می باشد. برای سفر به شهر پیزا و بازدید از مجموعه پیزا، می‌توان سفر با هواپیما را انتخاب کرد. بعد از رسیدن به فرودگاه پیزا باید از قطار یا اتوبوس استفاده کرد؛ تا خود را به مجموعه پیزا رساند. اتوبوس شما را دقیقا به مجموعه میرساند، و در هر ساعت،چهار بار سرویس می‌دهد.

برج پیزا ۳۶۰ کیلومتر با رم، فاصله دارد. و همچنین به شهرهای بزرگ ایتالیا مانند فلورانس و لوکا نزدیک می باشد.

در واقع، دلیل اصلی شهرت شهر پیزا، وجود برج کج پیزا در آن می باشد. این برج به‌ عنوان برج ناقوس در مجموعه پیزا قرار گرفت؛ و به‌دلیل انحرافی که دارد، توجه علاقه‌مندان را به خود جلب مینماید، علاوه بر آن، موزه‌ها، کاخ‌ها و کلیسای متنوع دیگر، شهرت این شهر را افزایش دادند.

برج پیزا

معرفی برج پیزا:

جاذبه اصلی شهر پیزا در ایتالیا،میدان معجزه (Piazza dei Miracoli)  می باشد، که برج شگفت‌انگیز پیزا در آن قرار دارد. برج پیزا یا برج کج، یکی از برجسته‌ترین بناهای معماری اروپا، و مربوط قرون ‌وسطاست، که هیچگاه برای دفاع از شهر مورد استفاده قرار نگرفت.

این برج به‌عنوان برج ناقوس مجموعه مذهبی میدان معجزه عمل می‌کند، و هفت ناقوس دارد. که هرکدام نماد یک نت موسیقی می باشند. این ناقوس‌ها در زمان خود نقش مهمی در زمان‌سنجی ایفا کردند.

برج پیزا در سراسر جهان به‌ دلیل معماری زیبا و زاویه‌ای متفاوت که با سطح زمین دارد. شناخته شد. به همین دلیل به یکی از پربازدیدترین مکان‌ها تبدیل گردید. اگرچه بالا رفتن از پله‌های برج پیزا ممکن است کمی دشوار بنظر برسد. اما صعود به بالای آن یک تجربه منحصر به‌فرد محسوب می گردد. و منظره بسیار زیبایی از شهر را به نمایش می‌گذارد.

تاریخچه برج پیزا:

تاریخچه شهر پیزا، نقش مهمی در تاریخ ایتالیا دارد. نام پیزا، در سال ۶۰۰ قبل از میلاد، از کلمه‌ای یونانی به معنی «سرزمین باتلاقی»، گرفته شد. شهر پیزا در آغاز یک بندر دریایی ساده اما مهم بود. و از آن به‌عنوان یک بندر حیاتی و مرکز اصلی تجارت یاد میشد. که بسیاری از مردم از آن بازدید میکردند.

پیزا محلی محبوب برای استراحت زائران اروپایی میبود. که در راه بیت‌المقدس بوده اند،لذا با افزایش ثروت و نفوذ آن‌ها، شهر پیزا قدرتمندتر گشت.

تاریخچه برج پیزا

با رشد آن، بناهای مذهبی  نیز افزایش پیدا کرد. شهرت و قدرت آن در طول سال‌ها به‌ تدریج افزایش پیدا نمود؛ زیرا مردم پیزا درگیر اختلاف‌های نظامی مختلف و توافق‌نامه‌های تجاری بودند. آن‌ها در سال ۱۰۶۳ به شهر پالرمو در جزیره سیسیل حمله نمودند؛ که این حمله موفقیت‌آمیز بود. و فاتحان با گنجینه‌ای زیاد به پیزا برگشتند.

مردم پیزا برای نشان دادن اهمیت این شهر، در دنیا، تصمیم گرفتند؛ یک مجموعه کلیسای جامع به نام میدان معجزه بنا کنند. این طرح شامل، کلیسای جامع پیزا، تعمیدگاه، برج ناقوس (برج پیزا) و قبرستان بود.

بخش‌های مختلف مجموعه پیزا:

میدان کلیسای جامع پیزا بهترین نمونه‌ از سبک رومانسک می باشد. از نظر شکوه و کمال، تلفیقی هماهنگ از نقوش کلاسیک صدر مسیحیت و لومباردی را به نمایش می گذارد. برج پیزا یکی از چهار بنایی می باشد که، مجموعه کلیسای جامع پیزا در ایتالیا را تشکیل می‌دهد. این چهار بنا یکپارچگی خاصی با یکدیگر دارد و تمثیلی از زندگی انسان می باشند.

پیزا

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا:(Cathedral of Santa Maria Assunta)

اولین بنایی که در میدان معجزه بنا شد؛ کلیسای جامع (Campo dei Miracoli) بود، که ساخت آن از سال ۱۰۶۳ آغاز گردید.  تکمیل آن بیش از یک قرن به طول انجامید.

 این کلیسا از سنگ مرمر راه راه سفید و خاکستری تشکیل شد، و نمونه‌ای چشمگیر از معماری سبک رومانسک می باشد. این کلیسا تزیینات زیبایی همراه با طاق‌ها و ستون‌های فراوان دارد. در میان آن گنبدی باشکوه قرار میگیرد. نقاشی‌ها و درهای برنزی این کلیسا، از جمله زیبایی‌های دیگر آن به شمار می‌روند.

سانتا-ماریا-1

تعمیدگاه: (Baptistery)

ساختمان بعدی که به مجموعه اضافه گردید؛ ساختمان تعمیدگاه بود. ساخت آن در سال ۱۱۵۳ آغاز گردید و تکمیل آن نزدیک به دو قرن طول کشید، این تعمیدگاه درست در غرب کلیسا واقع گردید، و در طراحی آن تلفیق معماری رمانسک و گوتیک شد. مصالحی که در تعمیدگاه استفاده گردید، مشابه کلیسا جامع و از سنگ مرمر می باشد.

تهمیدگاه

برج کج پیزا: (The Leaning Tower of Pisa)

برج پیزا به‌عنوان برج ناقوس (campanile) باشکوه‌ترین بنای مجموعه است. در سال ۱۱۷۳ ساخت آن آغاز و در ضلع شرقی مجموعه و کلیسای جامع بنا گردید. می‌توان گفت، دلیل اصلی بازدید گردشگران از مجموعه پیزا، همین برج می باشد؛ که به همین خاطر شهر پیزا را به‌ عنوان یک قطب گردشگری می‌شناسند.

قبرستانکامپو سانتو:(Campo Santo)

 در ضلع شمالی مجموعه قبرستان کمپوسانتو قرار دارد. که ساخت آن در سال ۱۲۷۸ آغاز گردید. این قبرستان به‌ شکل یک ایوان به سبک گوتیک طراحی شد که، نجیب زادگان پیزا در آن دفن شدند.

 نقاشی‌های زیبای قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی که بر دیوار آن نقش گردید، بر اثر یک آتش‌سوزی در سال ۱۹۴۴ از بین رفتند؛ که ناشی از بمباران توپخانه میبود.

قبرستان

موزه اپرای دومو:(Museo dell'Opera del Duomo)

موزه اپرای دوموو، یکی از بهترین موزه‌ها در منطقه توسکانی ایتالیا می باشد. متاسفانه به‌ دلیل نزدیکی‌اش به دیگر آثار تاریخی مهم در میدان معجزات، از بازدید و توجه کمتری برخوردار می باشد. در این موزه گنجینه قابل‌توجه و ارزشمندی از قرن ششم میلادی، مانند، شاهکارهای ارزشمند نقره‌سازان، گلدوزی‌های فوق‌العاده، مجسمه‌ها و نقاشی‌ها نگهداری می‌شوند.

بسیاری از این مجسمه‌ها، تزیینات بیرونی ساختمان‌های مختلف این مجموعه را تشکیل می دانند. که سال‌ها قبل برای محافظت در مقابل آلودگی‌های جوی به موزه منتقل کرده اند. از آن‌ها به‌خوبی نگهداری می‌شود. از پنجره طبقه دوم این موزه منظره فوق‌العاده‌ای از برج پیزا پیش‌روی بازدیدکنندگان می باشد.

در بخشی از موزه منبت‌های اسلامی از سنگ مرمر رنگی نگهداری می‌شود، که امپراتوری دریایی پیزا تا خاورمیانه را، به نمایش میگذارد.حتی یکی از مجسمه‌های رومی، نیم‌تنه ژولیوس سزار می باشد؛ که در طول زندگی‌ او یا بعد از مرگش ساخته شد،که احتمالا تصویر آن در کتاب‌های تاریخ به چشمتان خورده، لازم است، که بدانید، تمام آثار موزه دارای توضیح به زبان انگلیسی میباشد.

در سفر به پیزا کجا اقامت کنیم:

پیزا شهر کوچکی می باشد؛ اما با توجه به توریستی بودن هتل‌ها و هاستل‌های قابل قبولی زیادی دارد، که می‌توان با توجه به نیاز، هزینه،سلیقه و تعداد شب‌های اقامت خود،از بین هاستل‌ها و هتل‌های پیزا مناسب‌ترین آن را انتخاب کرد. و از سفر خود در این شهر تاریخی لذت برد. درصورت عدم علاقه به هتل و هاستل می توان در پیزا خانه اجاره کرد.

بهترین‌ هتل‌های پیزا عبارت‌اند از:

Bologna Hotel Pisa

این هتل با قیمت متوسط دارای حس و حال قدیمی می باشد، و نزدیک مغازه‌ها و رستوران‌ها قرار دارد. این هتل صبحانه رایگان و ترانسفر فرودگاهی نیزبه مسافران خود ارائه می‌دهد.

NH Pisa

با موقعیت مناسب در نزدیکی ایستگاه قطار، امکاناتی مانند: پارکینگ و اتاق‌های عایق صدا را دارا می باشد. که معمولا در هتل‌های با قیمت متوسط ای امکانات وجود ندارند.

Hotel Alessandro della Spina

این هتل سه ستاره مقرون به‌ صرفه دارای کارکنان خون‌گرم، اتاق‌های بزرگ و صبحانه می باشد.

Helvetia

در ساختمان قدیمی و زیبا، در خیابانی آرام، این هتل مقرون به‌صرفه با دکوراسیونی عجیب میزبان مسافران است.

پیزا

بهترین زمان سفر به پیزا:

قبل از هر سفری بهتر است، تا بهترین زمان را متناسب با مقصد خود انتخاب کرد، تا بیشترین و بهترین استفاده را از سفر خود برد.در فصل تابستان و بین ماه‌های ژوئن تا سپتامبر برج پیزا در شلوغ‌ ترین بازه زمانی خود قرار می گیرد، و گردشگران زیادی پیزا را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌ نمایند. آب و هوای شهر در این فصل گرم (میانگین ۳۰ درجه سانتی‌گراد) و هزینه‌های سفر بسیار بیشتر از فصل‌های دیگر می باشد. پیشنهاد می‌کنیم، که در صورت امکان تابستان را به‌دلیل گرمای هوا، شلوغی و بالا بودن هزینه‌ها برای سفر به پیزا انتخاب نفرمایید.

در فصل زمستان، بین ماه‌های اکتبر تا مارس برخلاف تابستان از شلوغی شهر خبری نیست، و هزینه‌ها بسیار کاهش می یابد. دمای هوا به‌ندرت از پنج درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید، و در فوریه گاهی بارانی می باشد. می‌توان گفت برخلاف تصور زمستان پیزا آزاردهنده نمی باشد.

فصل بهار یعنی بین ماه‌های آوریل تا مه، علاوه بر مناسب بودن آب‌و‌هوا (میانگین ۱۸ درجه سانتی‌گراد)، قیمت‌ها نیز نسبت به تابستان مناسب‌‌تر است، و شلوغی شهر آزاردهنده نیست. می‌توان گفت مناسب‌ترین فصل برای بازدید از شهر پیزا، فصل بهار می باشد.

داستان ساخت برج پیزا:

ساخت برج پیزا در اوت ۱۱۷۳ آغاز گشت، و به‌دلیل یک سری جنگ‌ها حدود ۲۰۰ سال به طول انجامید. اینکه معمار برج پیزا کیست، یک راز است!

بعد از پنج سال از شروع ساخت برج توسط بونانو، هنگامی که ساخت آن به طبقه سوم رسید، برج شروع به کج شدن، نمود. معماران سعی می کردند؛ با ساختن ستون‌ها و طاق‌های ضلع جنوبی، حدود ۲٫۵ سانتی‌متر بلندتر از ستون‌های شمالی، ظاهر آن را بهتر جلوه بدهند؛ اما پس از رسیدن به طبقه چهارم، مجبور گشتند؛ ستون‌های جنوبی را پنج سانتی‌متر بلندتر از ستون های شمالی بسازند. با وجود همه تلاش‌ها انحراف برج ادامه پیدا کرد. از آن تاریخ ساخت برج متوقف گردید. و تا ۱۰۰ سال به‌دلیل جنگ‌،پیزا با با جنوا ، لوکا و فلورانس، هیچ اقدامی برای ادامه ساخت آن انجام نشد.

در سال ۱۲۷۵ جیووانی دی سیمونه ادامه ساخت برج را عهده دار شد. او چهار طبقه دیگر به برج اضافه نمود. و برای مرتفع ساختن سمت دیگر برج تلاش های بسیاری کرد؛ اما در نهایت موفق نشد، که کاری کند، تا برج عمود به نظر برسد؛ بلکه وزن زیاد باعث انحراف بیشتر برج هم گردید. بعد از هشت سال تلاش جیووانی دی سیمونه ارتفاع برج به هفت طبقه رسید، اما دوباره ساخت. آن به‌مدت ۲۵ سال متوقف گردید. میگویند این تعویق‌ها از خوش شانسی بود؛ زیرا تجزیه و تحلیل‌های مدرن می‌گوید که اگر ساختمان بدون زمان دادن برای ته‌نشینی خاک ادامه پیدا می‌کرد، قطعا برج فرو می‌ریخت.

این تعویق‌ها باعث شد، تا پی برج بیشتر در زمین فرو برود. بعد از پایان جنگ‌ها در سال ۱۳۵۰، توماسو پیسانو کار روی طبقه هشتم برج (اتاق ناقوس) را آغاز نمود. او متوجه شد که برج هنوز در حال کج شدن می باشد؛ بنابراین پله‌های مارپیچی را در داخل برج در نظر گرفت و دیوار اتاق ناقوس را در ضلع جنوبی بالاتر از شمال طراحی نمود. با ساخت طبقه آخر (اتاق ناقوس) در سال ۱۳۷۲، ساخت برج به اتمام رسید.

 مهم‌ترین معماران مرحله اول: «بونانو پیسانو» و «جراردو دی ژراردو» می باشند. مرحله دوم ساخت در سال ۱۲۷۵ آغاز و کار به «جیووانی دی سیمونه» واگذار گردید و در نهایت «توماسو پیسانو» معماری بود که کار را در سال ۱۳۹۹ به پایان رسانید.

بعد از اتمام ساخت برج پیزا، معماران و متخصصان، تلاش‌های زیادی برای اصلاح انحراف برج انجام دادند؛ از جمله: جدا کردن آن از سنگ پی و بازسازی آن در مکانی متفاوت، تزریق سیمان به پی، قرار دادن وزنه‌های سربی در قسمت شمالی برج، خارج کردن خاک از قسمت شمالی پی،و مواردی از این قبیل. این تلاش‌ها باعث اصلاح انحراف برج نشد؛ اما سبب شد تا برج ثبات خود را حفظ نماید و بیشتر منحرف نگردد.

معماری برج پیزا:

برج پیزا را،به‌عنوان معجزه معماری قرون‌وسطا می‌شناسند، و باید متذکر شد، که از برج‌های کلیسای شهر راونا تاثیر گرفت.

تکرار قوس‌ها در طبقات این برج، ظرافت شگفت‌انگیزی دارد. به ‌طور کلی تکرار قوس‌ها در نمای کل مجموعه، ارتباط و پیوند جالبی به کل مجموعه داده و در ساخت آن ۲۰۷ ستون میبینید.

طبقه پایین برج ۱۵ طاق، طبقه نهایی (اتاق ناقوس) ۱۶ طاق، و ۶ طبقه بعدی آن ۳۰ طاق، که دورتادور برج را احاطه نموده اند، دارند. در ساخت این برج باشکوه از ۷۳۵٫۷ متر مربع سنگ مرمر سفید استفاده شد، و وزن برج، به چیزی بالغ بر ۴۵۳٫۱۴ تن می‌رسد.

مقطع برج پیزا به‌شکل دایره طراحی گردید، قطر بیرونی آن ۸۴۹٫۱۵ متر و قطر داخلی آن ۳۱٫۷ متر می باشد. فضای بین داخل و خارج را دیواری به قطر چهار متر پوشانده، است. دیوارها در پایه برج ۲٫۴ متر و در طبقات دو متر ضخامت دارند.

برج پیزا دارای هشت طبقه و ۶۰ متر ارتفاع است. در واقع ارتفاع برج در بلندترین قسمت ۶۷٫۵۶ متر و در کوتاه‌ترین قسمت به ۸۶٫۵۵ مترخواهد رسید، برای صعود از برج، ۲۵۱ پله به‌ شکل مارپیچ تعبیه گردید.

 دررابطه با دلیل جذابیت این اثر تاریخی، که انحراف آن از خط عمود می باشد. می‌توان، گفت، که اکنون از خط عمود، ۵٫۵ درجه انحراف دارد. در سال ۱۸۳۸ میلادی «الساندرو دلا گراردستکا»، معمار معروف ایتالیایی، در اطراف پی برج راهرویی حفر کرد، تا معماری پی برج را به نمایش گذارد.

برج پیزا

چرا برج پیزا کج است:

در ابتدا تصور بر این بود. که طرح اصلی برج کج بود؛ ولی با توجه به تحقیقات انجام شده، توسط محققان و معماران،دلیل کج بودن برج نرمی و سست بودن زمین زیر پی، و در نتیجه نشست پی تشخیص داده، شد. زمین این منطقه را خاک رس، شن، ماسه ریز و صدف عمدتا تشکیل می‌دهد.

شهر پیزا بین رودخانه‌های آرنو و سرجیو قرار گرفته است، و از آنجا که آب زیادی در خاک منطقه وجود دارد، باعث کج شدن برج به‌سمت جنوب گردید.

ساعات بازدید از برج پیزا:

بازدید از مجموعه پیزا همه روزه امکان‌پذیر می باشد. تا ۳۰ دقیقه قبل از ساعت بسته شدن مجموعه، اجازه ورود به آنجا را دارید. بلیط بازدید از مجموعه در زمان مشخص و تا یک سال بعد از خرید آن قابل استفاده می باشد،تعداد بلیط‌ها محدوداست، پس بهتر ،که از قبل برای تاریخ مورد نظر خود بلیط تهیه کرد. می‌توان بلیط خود را به‌صورت آنلاین تهیه، و از طریق ایمیل دریافت کرد.

اگر بلیط را از مجموعه تهیه نمایید، قیمت آن ۱۸ یورو می باشد، و کودکان نیز برای بازدید از برج باید تمام هزینه بلیط را پرداخت نمایند. ورودی کلیسای جامع رایگان می باشد؛ اما برای ورود به آن بلیط نیاز خواهد بود؛ که از بلیط برج پیزا می‌توان استفاده کرد. برای ورود به تعمیدگاه و قبرستان به بلیط‌های جداگانه نیازمی باشد. تماشای این دو بنای استثنایی از بیرون امکان‌پذیر میباشد، اما پیشنهاد می شود که فضای آکوستیک و شگفت انگیز تعمیدگاه را تجربه نمایید؛ و در فضای آرام و زیبای قبرستان تاریخی قدم بزنید.

زمانی که منتظر رسیدن نوبت خود، برای بالا رفتن از پله‌های مارپیج برج هستید. در فضای زیبا و سرسبز میدان معجزات می توانید، قدم بزنید. و از دیدن آثار تاریخی لذت ببرید.به‌دلایل ایمنی کودکان زیر هشت سال نمی‌توانند از برج پیزا بالا روند، همه کودکان بین هشت تا ۱۸ سال باید همراه با بزرگسال خود از برج بالا روند. و از آن بازدید نمایند.

ساعات بازدید:

  • نوامبر و فوریه: ۹:۴۵ تا ۱۷:۱۵، یک نوامبر ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ می باشد.
  • دسامبر و ژانویه: ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰، از ۵ تا ۸ دسامبر ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰، از ۲۱ دسامبر تا ۶ ژانویه ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰می باشد.
  • مارس: از ۱ تا ۲۳ مارس ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰،  از ۲۳ تا ۲۹ مارس ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰، از ۲۹ تا ۳۰ مارس ۸:۳۰ تا ۲۰:۰۰ می باشد.
  • آوریل تا سپتامبر: ۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰، از ۱۷ ژوئن تا ۳۲ اوت ۸:۳۰۰ تا ۲۲:۰۰، ۱۶ ژوئن ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ می باشد.
  • اکتبر: ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ می باشد.

برج پیزا و گالیله:

گالیله فیزیکدان، منجم، فیلسوف و ریاضی‌دان ایتالیایی، که در سال ۱۵۶۴ در شهر پیزا متولد شد.

او بر این باور بود زمانی که دو جسم با اندازه و وزن متفاوت از یک ارتفاع پرتاب شوند، در زمانی مشابه به زمین می‌رسند و برای اثبات آن در سال ۱۵۸۹ دستگاهی اختراع کرد، اما گفته او با باور انسان‌ها و مطالعاتشان مغایرت داشت. ارسطو نظریه‌ای داشت که بر اساس آن، جسم‌های سنگین‌تر سریع‌تر از جسم‌های سبک به زمین می‌رسیدند. به همین منظور گالیله برای اثبات نظریه خود دو توپ به وزن‌های ۴۵۳ و ۴۵۳۰ گرمی را از بالای برج پیزا به زمین رها کرد،تمام شاهدان حاضر در آنجا نظاره گر این بودند که دو توپ در یک زمان به زمین برخورد کردند. در نتیجه،نظریه ارسطو با این آزمایش رد شد.

گالیله به‌درستی استدلال نمود، که وقتی یک جسم آهسته‌تر سقوط می‌کند، علت آن مقاومت هوا می باشد.

 گفته می‌شود، جسمی که فقط تحت‌ تاثیر گرانش حرکت می‌کند؛ در سقوط آزاد و در نزدیکی سطح زمین است. چنین جسمی شتابی بالغ بر ۹٫۸ متر بر مجذور ثانیه دارد.

پیزا

جاهای دیدنی اطراف برج پیزا:

علاوه بر آثار تاریخی که در میدان معجزات قرار گرفته‌، و در ابتدا آن‌ها را معرفی کردیم، شهر پیزا دارای جاذبه های تاریخی دیگر نیز می باشد. اگر زمانی را که برای سفر به پیزا در نظر گرفته‌اید اجازه می‌دهد،دیدن این آثار باشکوه را از دست ندهید. در ادامه‌ به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازی:

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا (Santa Maria della Spina)

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا بین سال‌های ۱۲۳۰- ۱۲۲۳ ساخته شده است و در طول تاریخ یک بار تخریب و بازسازی گردیده. این کلیسای کوچک و دوست داشتنی در ساحل رودخانه آرنو واقع شده و نمونه‌ای عالی از معماری گوتیک می باشد. در تزیینات این کلیسا استفاده از سنگ مرمر سفید به وضوح نمایان است و نمای آن به مجسمه‌های حضرت مسیح و حواریون مزین می باشد.

ضلع غربی کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا دو در و سه شیروانی داشته و همچنین ضلع جنوبی آن را،طاق‌ها و پنجره‌های متعدد تشکیل می‌دهد. گاهی اوقات نمایشگا‌ه‌های موقت در داخل کلیسا برگزار می گردد.

کاخ شوالیه‌ها (Palazzo dei Cavalieri)

کاخ شوالیه‌ها در میدان شوالیه‌ها (Cavalieri) قرار گرفته و به «Palazzo della Carovana» نیز معروف می باشد. ساخت آن به قرون وسطا بر می گردد که در سال ۱۵۶۲ معماری به نام جورجیو واساری آن را بازسازی و بزرگ نمود و میدان شوالیه‌های کنونی را بنا ساخت. نام آن برگرفته از دوره‌های آموزشی شوالیه‌ها در این مکان می باشد.

کاخ شوالیه‌ها برجسته‌ترین و باشکوه‌ترین ساختمان خارج از میدان کلیسای جامع می باشد. در نمای آن سردیس‌های شخصیت‌های ملی، از کوزیمو اول تا کوزیمو سوم قرار گرفته و عظمت آن پله‌های دو طرفه و بزرگش در ورودی دو چندان گشت.

از سال ۱۸۱۰ در کاخ شوالیه‌ها کالج آموزش عالی «Scuola Normale Superiore» توسط ناپلئون تاسیس گردید. در مقابل ساختمان مجسمه «Cosimo I» اثر «پیرو فرانکاویلا» قرار داده شده است. در ضلع شمالی میدان شوالیه‌ها، «Palazzo dellorologio» قرار گرفته که در سال ۱۶۰۷ به دستور «سنت استفان» ساخته شد؛ همچنین بقایای دو برج مربوط به قرون‌وسطا نیز در این میدان مشاهده می گردد.

 

کاخ آبی(Palazzo Blu)

کاخ آبی (Palazzo Giuli Rosselmini Gualandi) در کنار رود آرنو و در نزدیکی کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا واقع گردیده، است. این کاخ موزه‌ای دائمی و غنی می باشد. که بیش از ۳۰۰ اثر هنرمندان ایتالیایی، از قرن ۱۶ تا ۲۰ میلادی را در خود جای داده و علاوه بر این، در این موزه مبلمان زیبا و سکه‌های تاریخی نیز نگهداری می گردد.

کاخ آبی همچنین میزبان مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های ویژه دیگری از علم تا سینما می باشد. در این کاخ آثار هنرمندان معاصر و بومی ایتالیا نیز به نمایش گذاشته، شد، و ورود و بازدید از این کاخ رایگان می باشد.

کاخ-ابی

کلیسای رومانسک سن پیرو در گرادو (Basilica Romanica di San Piero a Grado)

کلیسای سن پیرو در گرادو در قرن ۱۰ میلادی، دور از مرکز شهر پیزا و در جاده‌ای به‌سمت مارینا بنا گردید. در واقع این کلیسا در بندر قدیمی پیزا، در محلی که در سال ۴۴ میلادی وارد ایتالیا شد، واقع شده، است.

دریای مدیترانه 2000 سال پیشپ تا نزدیکی آن ادامه داشت ؛ اما اکنون این مکان کاملا در خشکی قرار دارد.

کلیسای سن پیرو در گرادو در طول دو قرن ساخته و تکمیل شد. فضای داخلی کلیسا با نقاشی‌های دیواری پوشیده که رنگ آن‌ها هنوز سالم و زنده باقی ماند. در حفاری‌هایی که در پشت کلیسا صورت گرفت، پایه‌های یک کلیسای قدیمی Paleo-Christian و ساختمان‌های رومی پیدا شد.

کلیسای سانتو استفانو دی کاوالیری(Santo Stefano dei Cavalieri)

طراحی کلیسای سانتو استفانو توسط واساری، معمار کاخ‌های اطراف میدان کوالیری انجام گردید. این کاخ در بین سال‌های ۱۵۶۹- ۱۵۶۵ بنا شد و در سال۱۶۰۶ -۱۵۹۴ طراحی به نام «جیووانی دی مدیسی» نمای سنگ مرمر را به آن اضافه نمود. در قرن هفدهم دو فضای جانبی که در اصل اتاق تعویض لباس مراسم شوالیه‌ها بوده است،بعدها به‌عنوان راهرو به کلیسا اضافه شد. این دو فضای جانبی توسط دو در به شبستان متصل گردیده اند، در صورتی که هنگام ورود به کلیسا تصور می‌ گردد که وارد یک کلیسای بدون راهرو شده‌اید.

در سقف چوبی کلیسا تابلوهای نقاشی‌ زیبایی وجود دارد که آنچه بر «سنت اسفان» گذشته است را نشان می‌دهد. وظیفه او دفاع از شهر در برابر حملات دشمن بود. بر دیوار این کاخ غنایم جنگی و پرچم دشمن‌های شکست خورده که یادآور جنگ ترک‌های پیزا است. بازدید از محراب بلند را که در سال ۱۷۰۹ ساخته شده و با تاج پاپ استفان اول تزیین شده است از دست ندهید.

موزه ملی سن متئو(National Museum of San Matteo)

صومعه سن ماتئو اکنون موزه ملی پیزا را در خود جای داده و مجسمه‌ها و نقاشی‌های مربوط به قرون ۱۲ تا ۱۵ در آن قرار داده شده است. مجسمه‌هایی که از کلیساهای مختلف پیزا برای محافظت از آسیب‌های محیطی در این موزه نگهداری می گردند و کپی آن‌ها جایگزین شده اند. 

همچنین می‌توانید مجسمه‌های اصلی جیووانی پیزانو از بنای تعمیدگاه و مدونا دلاته از کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا را در این موزه بازدید نمایید و همچنین نقاشی‌های تعدادی از هنرمندان قرن ۱۲ و ۱۳ با موضوعات مذهبی و نمونه‌های برجسته از کتاب‌ها و نسخه‌های خطی را در این موزه مشاهده می کنید.

کلام آخر:

در این مقاله برج پیزا و بناهای تاریخی اطراف آ ن را معرفی کردیم.

امیدواریم که برای شما عزیزان مفید واقع شود و در زمان سفر به این کشور از مکان های دیدنی و زیبای آن نهایت لذت را ببرید. برای اطلاعات بیشتر راجع به سایر برج ها مانند:برج میلاد و برج ایفل به مقاله های لینک شده مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *