املاک و مستغلات

چگونگی پیدایش صنعت املاک و مستغلات و مشاور املاک

املاک و مستغلات زیر شاخه های متفاوتی دارد.که برای درک بهتر از زمان پیدایش آن در ادامه همراه ما باشید.

خانه چیست؟

خانه یک کلمه‌ سه حرفی ساده است، که برای هر کدام از ما معنای متفاوتی دارد. برای خیلی‌ها، فقط یک آشیانه امن است. برای عده‌ای، معنای بسیار عمیق تری دارد و برای بعضی ها هم خانه می‌شود همه چیز. خانه‌ های یک جامعه با سنت‌ها، فرهنگ ها ، باورها و اعتقادات مردمش پیوندهای عمیق و بنیادی دارند.

همان طور که با جغرافیا و اقلیم منطقه رابطه مستقیم دارند. همچنین خانه می تواند، برای هر فرد یک آغوش گرم و باز باشد ؛ محلی برای استراحت و آرامش که تسلی بخش اعضای آن خانه که بیشتر وقتشان را در آن می گذرانند.

از این رو تهیه خانه ، ملک از صده های گذشته تا کنون پیشرفت های بسیار چشم گیری داشته، و تبدیل به یک صنعت و پیشه بسیار محبوب و پر در آمد شده است، که طی روند سال ها شکل آن تغییر یافته، و با روش های گوناگون در سراسر دنیا انجام میشود.

در عین حال روش‌های خرید و فروش خانه و کلا انجام معاملات در عرصه ی املاک و مستغلات خود صنعتی را تشکیل داده، که امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند سرمایه‌گذاری هوشمندانه خواهد بود.

آیا میدانستید سرمایه گذاری در امور ملک و مستغلات به دوره ای پیش از شروع جنگ جهانی برمیگردد؟

در ادامه تاریخچه خانه ، ملک و مستغلات را از زمان غار نشین ها تا امروز بررسی میکنیم.

سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات به دلیل افزایش ارزش املاک و نرخ بهره ی کم در بسیاری از کشور های از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

حال سوال اینجاست که این روش ثبت املاک و مستغلات از کجا ، چگونه و چطور آغاز شد؟

شاید جالب باشد بدانید، که قدیمی‌ترین تاریخ ثبت شده در صنعت املاک و مستغلات، در نقشه‌ ی روی دیواره ی غارها پیدا شده است! طبق گفته مورخان، ممکن است این نقاشی‌ها از نوعی مبادله ارز بین مردم باستان خبر می‌دهد.

البته درست است که این صنعت توسط اجداد باستانی ما آغاز شده؛ اما به احتمال زیاد در فروش یک ملک از نظر دستیابی به منافع مالی، جاه‌طلبی انسان زمینه شروع این ماجرا بوده است.

گسترش و بازاریابی املاک و مستغلات در طی زمان به روشی جذاب برای کسب درآمدتبدیل شد. این جریان تقریباً‌ در تمام سال‌های قرون وسطی، رایج بود. در آن زمان مالکیت املاک و مستغلات ، تمثیلی از ثروت بود. یکی از راه‌های اصلی ثروتمندان برای اطمینان از دارای‌هایی خود خرید زمین و مالکیت املاک بود.

در همین ایام بود که بازار املاک و مستغلات پیشرفت کرد، و پای استعمارگران اروپایی به ایالات متحده آمریکا هم باز شد. با به وجود آمدن فرصت‌ها در دنیای جدید و رونق بازار آزاد،‌ بذرهای این صنعت برای کارآفرینان آمریکایی کاشته شد تا آن را به یک ماشین پول‌ساز تبدیل کنند.

ایالات متحده آمریکا به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو بعد از انقلاب صنعتی، نقش مهمی در تبدیل کردن مفهوم املاک به یک صنعت داشت.

بازار املاک و مستغلات در این کشور با سرعت زیادی به‌سمت حرفه‌ای شدن پیش رفت. امروزه بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران و فعالان صنعت املاک نیز در ایالات متحده فعال هستند.

شما را با گری کلر ، پایه گذار بزرگترین آژانس املاک و مستغلات آشنا میکنم.

گری

گری کلر کیست؟

گری کلر در سال ۱۹۵۷ در تگزاس متولد شد. مادر و پدر او معلم بودند، بعد از ارتقای پدر گری به عنوان مدیر دبیرستان، خانواده او به ساحل شمالی خارج از هیوستون نقل مکان کردند. متولد شدن گری در خانواده‌ مربیان، زمینه‌ساز رویکرد آموزشی کلر در تجارت و موفقیت او شد. گری همواره از مادر و پدر خود قدردان بوده و زندگی خود را مدیون آن‌ها، می‌داند.

او ، ابتدا قصد حضور در دانشگاه را نداشت. او پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به موسیقی پرداخت. البته کمی بعد به والدینش اطلاع داد، که قصد تحصیل در دانشگاه را دارد. در نتیجه کلر در دانشگاهی که خواهر و پدرش قبلا در آن تحصیل کرده بودند، درس خواند، (دانشگاه بایلور – Baylor). او در دوران تحصیل در دانشگاه، درس‌هایی از حقوق، حسابداری، بانکداری، املاک و مستغلات را هم همزمان مطالعه می‌کرد. درست در این دوران گری به املاک علاقه‌مند شد.

کلر در ادامه تحصیل به‌دنبال دریافت مدرک بیمه رفت که در دانشگاه ارائه می‌شد. در سال آخر تحصیلش، شرکت‌های مختلف املاک به دنبال فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه بایلور بودند، و در نتیجه با کلر نیز مصاحبه کردند. کلر بعد از فارغ‌التحصیلی به آستین نقل مکان کرده و کار خود را در آنجا آغاز کرد.

گری کلر (Gary Keller) بطور کلی گری کلر یک پیشرو آمریکایی مطرح و نویسنده تعداد زیادی کتاب املاک و مستغلات است، که طرفداران زیادی دارد. او پایه گذار شرکت کلر ویلیامز (Keller Williams Realty) است که به عنوان بزرگ‌ترین شرکت املاک و مستغلات در جهان از نظر تعداد نمایندگی، حجم فروش و واحدهای فروخته شده، شناخته می‌شود. گری کلر این شرکت را راه‌اندازی کرد و آموزه‌های خود را بعدها به چاپ رساند. او رئیس اجرایی هلدینگ نظارت بر املاک کلر ویلیامز و یکی از افراد بانفوذ در املاک و مستغلات محسوب می‌شود. در وبلاگ کمپانی ایران ملک شما رابا این کار آفرین مطرح و موفق بیشتر آشنا میکنیم.

راه‌اندازی املاک و مستغلات کلر ویلیامز

شرکت کلر ویلیامز یک آژانس املاک و مستغلات بین‌المللی است، که مرکز اصلی آن در تگزاس ایالات متحده قرار دارد. به ادعای این شرکت، بزرگ‌ترین حق امتیاز املاک و مستغلات از نظر تعداد نمایندگان و حجم فروش در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ متعلق به اینجا است!

شرکت کلر ویلیامز در سال ۱۹۸۳ توسط گری کلر و جو ویلیامز راه‌اندازی شد، و تا ماه می سال ۲۰۱۸ از یک دفتر در آستین به بیش از ۹۴۰ دفتر و ۱۸۰هزار همکار در سراسر جهان توسعه یافت.

شرکتی که گری کلر راه‌اندازی کرد، در سال ۲۰۱۸ توسط کریر بلیس در زمره «شادترین شرکت‌ها برای کار» انتخاب و معرفی شد. کلر ویلیامز در فهرست فست کمپانی در زمینه مبتکرانه‌ترین شرکت‌های جهان در رده املاک و مستغلات و توسعه شهری برای سال ۲۰۱۹ قرار گرفت.

گ.کلر از نویسندگان موفق و برجسته هم در دنیا به شمار می آید، که شما با تعدادی از کتاب های ایشان که بسیار پر فروش بودند در سراسر جهان آشنا میکنیم.

معرفی کتاب‌های گری کلر در زمینه املاک و مستغلات:

کتاب مشاور میلیونر املاک و مستغلات (The Millionaire Real Estate Agent)، در سال ۲۰۰۴ اولین کتاب گری کلر بود. این کتاب با همکاری انتشارات مک گرا هیل منتشر شد. کلر کتاب اولش را با همکاری دیو جنکس و جی پاپاسان نوشت. کتاب او، بعدها در بیزینس ویک لقب پرفروش‌ترین کتاب را گرفت.

املاک و مستغلات

کتاب سرمایه‌گذار میلیونر املاک و مستغلات (The Millionaire Real Estate Investor)، یک سال بعد با همکاری دیو جنکس و جی پاپاسان نوشته و توسط ناشر قبلی منتشر شد. این کتاب هم به عنوان پرفروش‌ترین در بیزینس ویک و نیویورک‌تایمز نام گرفت.

مستقلات

سومین کتاب گری کلر در سال ۲۰۰۸ توسط کلراینک به چاپ رسید. نام کتاب او « تغییر مسیر: چگونه آژانس‌های املاک و مستغلات با شرایط دشوار مقابله می‌کنند (SHIFT: How Top Real Estate Agents Tackle Tough Times)» بود، که با همکاری دیو جنکس و جی پاپاسان نوشته شد، و پرفروش‌ترین کتاب در نیویورک‌تایمز و وال استریت ژورنال و یواس‌ای تودی نام گرفت.

املاک و مستغلات

کتاب آخر کلر در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، و برایش افتخارآفرینی کرد. کتاب «یک چیز: یک حقیقت ساده شگفت‌آور که پشت نتایج خارق‌العاده است (The One Thing)» با همکاری جی پاپاسان به رشته تحریر درآمد. این اثر اولین کتاب در حوزه‌ای غیر از املاک و مستغلات از گری کلر به شمار می‌رود. این کتاب پرفروش‌ترین در روزنامه‌های نیویورک تایمز، کتاب‌های غیرتخیلی وال‌استریت‌ژورنال و پرفروش‌ترین کتاب‌های یو‌اس‌ای تودی و پابلیشرز ویکلی شده و به ۲۶ زبان نیز ترجمه شد.

صنف املاک

گزیده ای از مصاحبه ی گری کلر با مجله معتبر و مشهور فوربز

در این مصاحبه، گری در رابطه با دوری از حواس‌پرتی و چگونگی اولویت‌بندی کار خود و بالا بردن تمرکز در کار صحبت می‌کند. به نظر او موفقیت به معنای کمال نیست:

به نظر گری کلر برای رفتن به سینما، ما تلفن خود را خاموش می‌کنیم؛ اگر به وعده غذایی نیاز داریم آن را تهیه کرده، یا بسیاری از کارهای خود را متوقف می‌کنیم. بنابراین زمانی که روی مهم‌ترین کار خود تمرکز می‌کنیم، اتفاقات شگفت‌آوری رخ می‌دهد. در نهایت، با تمرکز کامل، ما کارهای بیشتری را با موفقیت از سر می‌گذرانیم.

کلر بهترین روش اولویت‌ بندی کار و تمرکز را در عصاره ی کتاب آخر خود می‌ داند. به نظر او سوال اصلی این کتاب مربوط به پرسشی است، که هر یک از ما باید از خود بپرسیم. به عقیده او ما باید از خود بپرسیم: «کاری که می‌توانم انجام دهم چیست؟ با انجام آن،‌ کارهای دیگر من آسان‌تر می‌شود یا انجام آن غیرضروری است؟» پس از این سوال، تحقق اولویت‌ بندی کارها امر دشواری نیست.

به عقیده گری کلر، نکته ی شگفت‌آور اولویت‌ بندی، درباره ی اهمیت مسایل است. به عقیده ی او مردم به طور غریزی می‌دانند، که چه چیزی بیشترین اهمیت را دارد. از نظر کلر، موفقیت مفهومی توالی دار بوده و موازی نیست. موفقیت، یک مرحله از هدفی بزرگ‌تر در یک زمان خاص است.

به پیشنهاد کلر، در زندگی خود یک دومینو اجرا کرده و همه چیز را با یک هدف در نظر بگیرید. او در پایان مصاحبه می‌گوید: «مشخص کنید کجا می‌روید. در ادامه قدم بعدی خود را برای رسیدن به آن تعیین کنید. با گذشت زمان، الگویی پیرامون شغل، مهارت و اشتیاق شما پدیدار می‌شود.»

جمع بندی:

رخدادهای مهمی در تاریخچه املاک و مستغلات وجود دارد. صنعت املاک و مستغلات ریشه در قرن ۱۹ دارد. در سال ۱۸۵۵ اولین کارگزاری‌های املاک و مستغلات تأسیس شدند. در سال ۱۹۰۸ انجمن رهن ملی فدرال، مبدع اصطلاح دلال شد، تا اعضای این صنعت را از نمایندگان غیرعضو متمایز کند.

رکودهای بزرگ، جنگ جهانی و تقویت قانونی این صنعت، موجب قوت و بروز قدرت شد. با شروع هزارهٔ جدید، پیشرفت‌های فناوری همراه با اختصاص وام مسکن، وضعیت مناسبی را در این حرفه ایجاد کرد. اما در خلال سا‌ل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ ، ارزش املاک و مستغلات سقوط کرده و بحران اقتصادی در ایالات متحده به وجود آمد. این بحران، به بسیاری از کشورهای دیگر جهان هم سرایت کرد. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه پس از سال ۲۰۱۲ اقتصاد علائم بهبودی را نشان داد.

 

تاریخچه نه‌چندان بلند صنعت املاک و مستغلات نشان می‌دهد، که این صنعت هنوز راه‌های زیادی برای پیشرفت دارد. ورود فناوری به صنعت باعث شد تا فرصت‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاران و مشاوران ایجاد شود. امروزه در جهان جدیدترین فناوری‌ها به‌سرعت به خدمت صنعت ساختمان در می‌آیند. به‌عنوان نمونه می‌توان به خرید و فروش سهام مسکن با استفاده از رمزارزها اشاره کرد. البته همه این فناوری‌ها هنوز تا رسیدن به بلوغ فاصله دارند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه املاک و مشاور املاک میتوانید به مقاله های موجود در سایت تحت عنوان سرآغاز مشاور املاک در ایران و چگونه به یک مشاور املاک حرفه ای تبدیل شویم مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *