مدرن دکوراسیون

دکوراسیون مدرن و ویژگی های مختص به آن.

تعریف مدرن:

در اصل لغت مدرن (Modern) یک واژه لاتین است. که در زبان فارسی به معنای جدید، و یا تازه باب شده معنی میشود. با در نظر گرفتن معنی این کلمه می‌توان، گفت. هر چیزی که به تازگی مد شود. را می‌توان با برچسب مدرن شناخت.

یا به تعریفی دیگر از دیدگاه لغوی دکوراسیون مدرن را می‌توان، در به کارگیری ابزار و لوازم مدرن (تازه اختراع شده، و یا تازه به کار گرفته شده ) نیز وارد دانست.

معرفی دکوراسیون مدرن :

یکی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی مدرن میباشد. که دربازه زمانی میانه قرن بیستم رواج یافت. دراصل جرقه استفاده از دکوراسیون مدرن در معماری و طراحی داخلی، از جنبش مدرنیسمِ هنر در قرن 19 میلادی خورد. جایی که معماری و دکوراسیون، از سبک های پر تجمل ویکتوریایی و گوتیک فاصله میگیرد. و رو به ساده گرایی و ساخت خانه های مقرون به صرفه میرود.

مدرن

ویژگی های سبک مدرن :

دکوراسیون مدرن دارای زیبایی بدون پیچیدگی است. که باعث تعریف طراحی از دریچه جدیدی شد. در اصل سبک مدرن دارای فرم‌های مرتب، الگوهای معاصر و یکپارچگی، بین فضاهای داخلی و خارجی است. همین امر باعث ایجاد آرامش، راحتی و شیک بودن فضا می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است. که فلسفه اصلی سبک مدرن، از اصل تبعیت فرم از کارکردِ مکتب باوهاوس گرفته شده ، و بدین معنی است. که شکل طراحی ساختمان و عناصر دکوراسیون داخلی، باید با هدف و کارایی آن ها، هماهنگ و مرتبط باشد.

دکور مدرن

دکوراسیون مدرن از دیدگاه صاحب نظران :

بسیاری از صاحب نظران استفاده از سبک مدرن، در دکوراسیون داخلی را یک اشتباه میدانند؛ چرا که باعث می‌شودو افراد آن را با مضمون سبک معاصر یکی بدانند. که این نیز اشتباه بزرگی است. دلیل اصلی این نظر، برای نفی مدرن از دکوراسیون این است که، جنبش مدرنیته عامل شکل گیری طراحی‌های مدرن، در تاریخ بوده است ، ولی معاصر این چنین نیست؛ و در هر دوره‌ای شکل می‌گیرد.

مدرن دکوراسیون

در سال های اخیر؛ استفاده از سبک مدرن در معماری داخلی در همه جای دنیا، از جمله ایران رواج زیادی پیدا کرد. و این سبک از طراحی دوست داران زیادی نیز دارد، و حتی به عنوان یکی از شاخه های هنری، در بسیاری از دانشگاه ها تدریس می شود. تا افرادی که وظیفه طراحی معماری داخلی را بر عهده دارند. اطلاعات لازم و آشنایی کامل با اصول و قواعد معماری، متناسب با سبک مدرن را دارا باشند. تا در مکان‌ های مختلف از جمله مکان‌ های مسکونی، تجاری یا اداری، پیاده سازی و یا اجرا نمایند.

مدرن دکور

انواع فضاهای مدرن:

در اصل فضاها، که خود زیر مجموعه‌ای بزرگ از بخش اصلی دکوراسیون را تشکیل می‌دهند؛ که نه تنها به درون خانه معطوف نمی‌شوند. بلکه محیط‌های بیرونی متعددی را در بر می‌گیرند. فضای مدرن گفته میشود؛ که شامل واحد های تجاری ،اداری، مسکونی، فرهنگی و … میشود. اما با توجه به نگاه اکثریت جامعه، هرزمانی که بحثی از دکوراسیون و طراحی دکوراسیون می‌آید؛ ذهن‌ها به سمت خانه جلب میشود.

decor-modrn-edari

نکات مهم در طراحی سبک مدرن:

نورپردازی در دکوراسیون مدرن

در حالت کلی، برای دکوراسیون مدرن، از نورهای توکار سقفی برای تامین نور عمومی فضا، استفاده می شود. البته می توان چراغ آویز، یا دیوارکوب نیز نصب نمود. اما باید توجه داشت؛ که طراحی آن ها باید ساده و با استفاده از خطوط صاف و شکل های هندسی باشد.

به عبارت دیگر؛ می توان، از یک نوپردازی پراکنده، و یا در اصطلاح طراحان از نورپردازی به صورت اسپات‌ لایت، استفاده نمود. یا برای کاهش کنتراست نور در فضا، و دلنشین تر شدن فضا، از لامپ های هالوژنی استفاده کرد.البته اگر نیاز باشد؛ که در قسمتی از فضا نور به صورت متمرکز وجود داشته باشد؛ می توان، از آباژور ها استفاده نمود. که البته سبک آباژوری که استفاده می شود؛ باید با سبک مدرن تناسب داشت. 

البته لازم به ذکر است که بیشترین استفاده از نور طبیعی در روز، از مهمترین نکات طراحی در این سبک میباشد. در نتیجه پرده در سبک مدرن کارایی ندارد. و در طول روز، نور منازل مدرن از محیط بیرون، و از پنجره های بزرگ وارد فضا می شود.

نور در دکوراسیون مدرن

اشکال در دکوراسیون مدرن

یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی دکوراسیون مدرن، اشکال است. و معمولاً در این طراحی، از شکل های هندسی ساده تر مثل مستطیل یا مربع استفاده می شود. و یا اگر تمایل به استفاده از منحنی ها باشد. از منحنی های نرم و خطوط صاف و مستقیم و صفحات شبکه‌ ای، در طراحی داخلی مدرن استفاده میگردد. همچنین شکل های بیضی و دایره ای مانند هم می توانند؛ کاربرد زیادی در طراحی داخلی مدرن ایفا کند.

دکوراسیون-مدرن-نشیمن

رنگ در دکوراسیون مدرن

در این نوع طراحی، رنگ‌های خنثی و گاهی تیره، نیز یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی دکوراسیون مدرن هستند. رنگ‌های تیره باعث ایجاد سبکی ویژه و خاص میشود. و از فاکتورهای مهم ایجاد دکوراسیون مدرن هستد.

همچنین اصولا از یک رنگ خنثی، یا مات در طراحی مدرن استفاده میگردد. برای مثال استفاده از رنگ سفید، یا طوسی، و یا خاکستری از بهترین گزینه ها برای طراحی دکوراسیون مدرن است.

یکی دیگر از ویژگی که سبک مدرن دارد، این است؛ که در ترکیب رنگ‌های این سبک دکوراسیون قوانین زیادی ندارد. و می‌توانید، هر رنگی را با هم ترکیب کنید. یا به عبارت دیگر، بیشتر رنگ ها با این سبک هماهنگ میباشند. رنگ‌های آبی روشن٬ بنفش، سبز و نارنجی به انسان آرامش روحی و جسمی می‌دهند. که کاملا متناسب با این سبک میباشد.

مدرن-دکوراسیون-منزل

مصالح و متریال در دکوراسیون مدرن

در این سبک از مواد و مصالح مختلفی استفاده میگردد. که دو نمونه از رایج ترین این موارد چوب و پلاستیک است. اصولا طراحان روی چوب های طبیعی، از پوشش مات رنگی استفاده می‌ کنند؛ تا رگه هایی که در روی چوب وجود دارند، محو شوند. البته بعضی دیگر از طراحان معتقدند، که باید از چوب های طبیعی به شکل دست نخورده استفاده شود. تا به عنوان یک عنصر ارگانیک در فضا، جلوه خاصی به آن ببخشد.

البته از دیگر مواد و مصالحی که در فضاهای داخلی مدرن از آن استفاده می کنند فلزات براقی مانند استیل ضد زنگ است که  معمولاً در آشپزخانه هایی با سبک مدرن بیشتر وسیله ها استیل هستند.همچنین برای اکسسوری های دکوراسیون مثل بدنه لوستر یا آباژور یا صندلی و میز هم از فلزات براقی مانند استیل استفاده می شود ، که در کنار این ها برای سطوح صاف مثل سطح روی میز و غیره از شیشه و پلاستیک و یا چوب کمک می گیرند.

نوع  متریال  مصرفی که در کف پوش ساختمان مانند کفپوش پذیرایی و کفپوش آشپزخانه استفاده می شود، اصولا از نوع براق مثل وینیل، پارکت یا سنگ است. یا می توانید از سرامیک ها برای کفپوش استفاده نمود.

فضای پلان باز در دکوراسیون مدرن

باید توجه داشته باشید؛ که در معماری داخلی مدرن، طراحی پلان باز کاربرد فراوانی دارد. و فضاهای مختلف را به جای دیوار، باید با کف پوش ها، پارتیشن، نورپردازی سقف و مبلمان، از همدیگر تفکیک کنید.

با دقت به پلان و دیوارهای به کار رفته، در فضای مورد نظر، میتوانید؛ اگر دیوارهای کاذبی دارید، که بخش های اصلی را از هم جدا کرده اند؛ در صورت امکان آن ها را حدف نمایید.

البته از دیگر مواد و مصالحی که در فضاهای داخلی مدرن از آن استفاده می کنند فلزات براقی مانند استیل ضد زنگ است که  معمولاً در آشپزخانه هایی با سبک مدرن بیشتر وسیله ها استیل هستند.همچنین برای اکسسوری های دکوراسیون مثل بدنه لوستر یا آباژور یا صندلی و میز هم از فلزات براقی مانند استیل استفاده می شود ، که در کنار این ها برای سطوح صاف مثل سطح روی میز و غیره از شیشه و پلاستیک و یا چوب کمک می گیرند.

نوع  متریال  مصرفی که در کف پوش ساختمان مانند کفپوش پذیرایی و کفپوش آشپزخانه استفاده می شود، اصولا از نوع براق مثل وینیل، پارکت یا سنگ است. یا می توانید از سرامیک ها برای کفپوش استفاده نمود.

نوع پنجره ها در دکوراسیون مدرن

یکی دیگر، از ویژگی‌های اصلی در طراحی سبک دکوراسیون مدرن، پنجره‌های بزرگ هستند. یا به عبارت دیگر خانه‌های مدرن، فضاهای داخلی را بیرون برده؛ و همینطور برعکس آن، فضاهای خارجی را به داخل منزل می‌آورند. که علت این عبارت عجیب، به دلیل استفاده از در و پنجره‌های بزرگ در خانه‌های به سبک مدرن میباشد. که باعث می‌شود؛ به راحتی از داخل خانه بیرون را مشاهده نمود .

همینطور که گفته شد؛ نور اصلی در روز در این سبک طراحی بسیار حائز اهمیت میباشد. پس با داشتن پنچره های بزرگ به این موضوع کمک شایانی میشود.در نتیجه پنجره‌ها را بدون پرده بگذارید. یا نورگیر سقفی قرار بدهید.

شاید در نگاه اول پنجره‌ها تأثیر زیادی در فضای مدرن نداشته باشند. اما هر چه اندازه و سایز پنجره‌ها رشد می‌کند. فضای مورد نظر بیشتر به سمت مدرنیته بودن متمایل می‌شود.

مدرن-دکور

قفسه های توکار و مخفی در دکوراسیون مدرن

قفسه های توکار یکی از بهترین راه کارها، برای فضاهای کوچک، به منظور ایجاد جلوه منظم و مرتب دکوراسیون مدرن می باشند. البته تا حد الممکن، باید وسایل داخل قفسه ها در دکوراسیون مدرن، دیده نشود. پس آن ها باید به صورت مخفی یا درب دار ساخته شود.

مدرن-دیزاین

فضای پلان باز در دکوراسیون مدرن

قفسه های توکار یکی از بهترین راه کارها، برای فضاهای کوچک، به منظور ایجاد جلوه منظم و مرتب دکوراسیون مدرن می باشند. البته تا حد الممکن، باید وسایل داخل قفسه ها در دکوراسیون مدرن، دیده نشود. پس آن ها باید به صورت مخفی یا درب دار ساخته شود.

دکوراسیون

چیدمان در دکوراسیون مدرن

بهتر است؛ از فرم های ال شکل و یا دایره و نیم دایره، برای چیدمان دکوراسیون داخلی خانه های مدرن استفاده کرد.

در سبک دکوراسیون مدرن، نیازی نیست؛ که تقارن در قسمت های مختلف خانه رعایت شود. چرا که رعایت کردن؛ تقارن مختص سبک کلاسیک است. همینطور اگر برای تکمیل فضا نیاز است؛ که از پرده ها استفاده کنید. حتما از پرده های ساده تک رنگ یا با رنگ های ملایم استفاده نمود. که از نظر دوخت و طراحی هم، ظاهر ساده ای دارند؛ و درخور سبک مدرن هستند.

مدرن-دکوراسیون

مبلمان در دکوراسیون مدرن

سبک دکوراسیون مدرن، به دلیل وجود مبلمان و وسایل نوآورانه، بسیار منحصر به  فرد شناخته میشود. در همین راسته هنرمندان و طراحان مشهور بسیاری برای طراحی وسایل خانگی و مبلمان کوشیده‌ و مبلمان و وسایل فوق العاده زیبایی را طراحی کرده‌اند که به نوعی باعث تعریف سبک مدرن می‌شوند.

توجه دادشته باشید، که در سبک مدرن، نباید فضای مورد نظر شلوغ باشد. و به همین دلیل نیز تعداد مبلمان استفاده شده؛ در آن بسیار کم است.

مبلمان اسفاده شده در سبک دکوراسیون مدرن، تنها در فرم‌های مورد نظر و بدون هیچ گونه خطوط خمیده و یا پیچیدگی ساخته شده، و جزییات اضافه ای همراه آن ها نخواهد بود.

چیزی که به زیبایی این سبک اضافه می‌کند؛ پارچه‌های سنگین و بافت داری، مانند کرباس و کشباف است. این پارچه‌ها که مخصوص دکوراسیون مدرن هستند؛ امروزه هم دوست داران زیادی دارند. اجزای دیگری که همراه مبلمان هستند، هم باید ساده بوده و وسایل اضافی نداشته باشند، همچنین کوسن‌ها هم باید دارای شکل‌های هندسی ساده باشند.

دیزاینمدرن-منزل-

ویژگی های دکوراسیون مدرن:

یکی از مهمترین ویژگی های دکوراسیون مدرن در طراحی داخلی ساختمان، به منظوردوری از تزیین و تجمل زیاد استفاده از خطوط ساده و بی آلایش میباشد تا طبق قانون تبعیت فرم از کارکردِ مکتب باوهاوس در عین آرامش بخش بودن فضا و زیباتر شدن وسایل، فضایی که در اختیار قرار میگیرد عملکرد گرایی بیشتری داشته باشد.

البته در نگاه بعضی از افراد سبک دکوراسیون مدرن بیش از حد سرد و ساده است، اما برخلاف تصور آن ها سبک مدرن تماماً باعث ایجاد سادگی و احساس آرامش در فضای میگردد و با استفاده از اصول و قواعدی در سبک دکوراسیون مدرن ، نه تنها فضای شما زیباتر به نظر می‌رسد، بلکه اگر فضای شما محدود باشد باعث باعث بزرگتر دیده شدن آن فضا میگردد.

از ویژگی های  مثبت دیگری که در رابطه با طراحی دکوراسیون مدرن وجود دارد هزینه ی کمتر این سبک است، چرا که به دلیل استفاده نکردن بیش از حد از وسایل تزئینی و مجلل و تجملاتی، هزینه ها به شدت کاهش پیدا می‌کند. و برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود.

مدرندکور

ویژگی فضاهای مسکونی مدرن:

آشپزخانه در دکوراسیون مدرن :

فضای آشپزخانه در دکوراسیون مدرن به نمایش گذاشتن آینده تمایل دارد. طراحی این آشپرخانه‌ ها با وسایل نمایشی و براق و رنگ‌های درخشنده و با لبه‌های برش خورده انجام می‌شوند.طبق قوانین سادگی در این سبک ، کابینت ها دارای درهای ورقه‌ای هستند، و از مواد و ابزارهای شلوغ در آن استفاده نخواهد شد.باید کابینت‌های دردار را با کابینت‌هایی که مدل ساده دارند جایگزین نمود و کفپوش و یا دیوارهای بین کابینت‌ها سرامیک‌های رنگ خنثی برگزینید.

در سبک و دکوراسیون مدرن بیشتر از ترکیب رنگ‌های گرم و زمینی که بیشتر تمایل به رنگ‌های چوب‌های طبیعی دارند استفاده می‌شود و قسمت هایی با رنگ‌های تیره به این ترکیب‌های رنگی افزوده می‌گردد.

مدرن

اتاق خواب در دکوراسیون مدرن :

در طراحی دکوراسیون مدرن در اتاق از یک تخت کوتاه استفاده میشود، که دو پاتختی که دو چراغ بر روی آن است، قرار میگیرد. برای تزیینات در این اتاق نیز می‌توانید مجسمه بگذارید و یا روی دیوارها نقاشی بکشید و یا کاغذ دیواری با رنگ های خنثی داشته باشید. همچنین لوستر میتواند در نورپردازی تاثیر بسزاییی داشته باشد. البته قراردادن یک دیوار با رنگ تیره به عنوان دیوار شاخص تاثیر بسزایی در دکور اتاق شما خواهد داشت.

دکوراسیون-مدرن-اتاق-خواب

اتاق پذیرایی در دکوراسیون مدرن :

مکانی که نشان دهنده سلیقه و حس هنری صاحب خانه میباشد، اتاق پذیرایی است. برای مبلمان اتاق پذیرایی در دکوراسیون مدرن باید از مبل و کاناپه و یک میز در جلوی آن‌ها، میز ناهارخوری، دیوارهای رنگی، تلویزیون و وسایل دکوری دیگر متناسب با این سبک استفاده کرد.همچنین برای مدرن نشان دادن این اتاق می‌توان از چند شمع با رنگ‌های روشن استفاده نمود. در این فضا هم قراردادن یک دیوار با رنگی متفاوت به عنوان دیوار شاخص تاثیر بسزایی در دکور اتاق شما دارد.

دکوراسیون-مدرن

اتاق ناهار خوری در دکوراسیون مدرن :

استفاده از میز ناهارخوری بزرگ شیشه‌ای با صندلی‌های زیبا و مدرن در اتاق ناهارخوری می‌تواند گزینه مناسبی در طراحی دکوراسیون مدرن  باشد. برای نورپردازی نیز می‌توان در بالای میز ناهارخوری از چراغ‌های دکوری استفاده نمود .

ناهارخوری منزل

سرویس بهداشتی در دکوراسیون مدرن :

نورپردازی در مکان هایی به سبک دکوراسیون مدرن باید کاملا ملایم باشد و از آینه‌های دیواری استفاده نمود. طراحی مدرن سرویس بهداشتی فقط استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید نیست و امروزه از طیف رنگی گوناگونی برای این مکان استفاده میگردد.

حمام-مدرن

کلام آخر:

به طور کل دکوراسیون مدرن دو اصل اساسی دارد:

  • سادگی: بدین معنی که عناصر و اثاثیه ای که در فضای داخلی به کار می برید، بدون جزئیات تزئینی باشند.بر اساس این ویژگی، خطوط صاف و مستقیمِ عمودی و افقی و شکل های هندسی ساده، در طراحی مبلمان و اکسسوری های مدرن بسیار کاربردی است.
  • کارایی و هدفمند بودن:به عبارت دیگر هر چیزی که در فضای منزلتان به کار می برید باید هدفی خاص و کاربردی باشد و تا حد امکان از اثاثیه و دکوری های غیر ضروری پرهیز نمود.

با این تعریف خانه های مدرن بسیار منظم و مرتب و خلوت می باشند  و باعث آرامش و حس خوش در افراد میگردد. دکوراسیون مدرن جلوه ساده و در عین حال شیک و کاربردی به فضای شما میبخشد و با همین ویژگی ها تا به امروز، خود را در دل بسیاری از مردم جهان جا کرده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *