ایران ملک
ایران ملک
باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران، بزرگترین کتاب فروشی ایران

باغ کتاب، مرکزی فرهنگی و چند منظوره میباشد. و بین سال های 1386 تا 1396 با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی، و افزایش سرانه مطالعه کشور در سمت غربی تهران ساخته شد. از سال ۱۳۸۳ که دستور ساخت آن، توسط شهردار تهران صادر گردید؛ تا تیر۱۳۹۶ که به بهره‌برداری برسید، چندین بار تغییر کاربری داد.  

درابتدا این فضای بزرگ به‌عنوان فضای اصلی نمایشگاه سالانه کتاب تهران بود؛ تا مشکلات نمایشگاه کتاب را حل کند، لذا چون این نمایشگاه کوتاه ‌مدت میباشد، در نتیجه مجموعه باغ کتاب، در زمان باقی سال بدون استفاده در گوشه‌ای از تهران خاک می‌خورد.

در نتیجه در مرحله بعدی، تصمیم بر این شد، تا در این فضا، بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان را بسازند، این ایده هم به دلایل مختلف همچون امکان بروز مشکل در سیستم چاپ و نشر کشور، تغییرات ناگزیر صنعت چاپ و نشر از کاغذی به الکترونیکی و تجربه‌های ناموفق کتاب‌فروشی‌های بزرگ جهان و ایران کنار رفت. در نتیجه به کاربری زمن حال رسید.

مجموعه ای که به بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی کشور میشناسند؛ و با 65 هزار مترمربع زیربنا و 110 هزار مترمربع وسعت،مسبب ایجاد فضای خوبی برای تفریح خانواده ها، کتابخوانی و خرید گردید.

این مکان در 3 طبقه، می توان به فضاهای مختلف نمایشگاهی، فروشگاهی، آموزشی، فرهنگی و تفریحی دسترسی پیدا کرد. و ازگذراندن اوقات فراغت در این محیط لذت برد.

لازم به ذکر است، در  همسایگی باغ کتاب ، مجموعه هایی همانند کتابخانه ملی ایران، فرهنگستان زبان ادب و فارسی، باغ هنر و باغ موزه دفاع مقدس، قرار دارد، که مسبب ایجاد جزیره فرهنگ تهران و ایران، در این گوشه از اراضی وسیع عباس آباد گردید.

 بر اساس نوشته وبسایت رسمی، بزرگترین کتابفروشی مستقل جهان که در نیویورک است،دارای 14500 مترمربع زیربنا میباشد. این در حالی ست که وسعت زیربنای بخش فروشگاهی باغ کتاب تهران 25000 مترمربع است.

از آنجایی که اطلاعات تمام کتابفروشی های دنیا، به طور دقیق در مرجعی مطمئن وجود ندارد، فعلا نمی توان از این موضوع که باغ کتاب تهران، بزرگترین باغ کتاب جهان است یا خیر،مطمئن بود. 

تهران

اما نکته ای که می توان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد، این است که این مجموعه بزرگترین کتابفروشی ایران به محسوب میشود.

یکی از موارد جذاب در مورد این مجموعه، معماری ویژه آن میباشد؛ که باعث شد ساختمان این سازه از بالا شبیه به کشتی درنظر بیاید.

البته اگر از شمال به جنوب به این ساختمان نگاه کنید، شبیه به کتابی نیمه باز دیده میشود. همین معماری ویژه مسبب، دریافت جوایز مختلفی، مانند رتبه اول جایزه معماری از طرف مجله معمار در سال 1396، و رتبه دوم جایزه معماری آسیا در سال 2017 در برلین گردید.

ویژگی های باغ کتاب تهران :

 • بزرگترین کتابفروشی ایران
 • بدلیل وجود باغ های علم کودک، نوجوان و باشگاه رباتیک و نجوم، ربات نقاش و … مکانی مناسب برای تفریح و آموزش کودکان و نوجوانان
 • برگزاری رویدادهای مختلف هنری و فرهنگی در این مجموعه هنری-فرهنگی-علمی
 • دسترسی به بیش از 400 هزار عنوان کتاب (بیشترین منابع کتابی تولیدشده در ایران)
 • دارای اتمسفر جذاب و دلنشینی
 • معماری منحصر به فرد آن که توانسته تاکنون دو جایزه مهم به دست بیاورد. 
 • همجواری با جاذبه هایی مانند باغ موزه دفاع مقدس، باغ هنر، کتابخانه ملی، پارک طالقانی.
 • دارای فضایی متفاوت و خاص به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران
 • در کنار خرید کتاب، می توانید سری به پردیس سینمایی باغ کتاب بزنید و جدیدترین فیلم ها را در سالن هایی باکیفیت و مجهز تماشا نمود.
معماری

معماری باغ کتاب :

باغ کتاب و صورت مسئله طراحی آن، زمانی شکل گرفت؛ تا ایده ایجاد مرکزی که بتواند کلیه محصولات مرتبط با نشر را به نمایش بگذارد، و فضایی برای گفتگوی دوستداران کتاب، و تبادل نظر در جهت ایجاد انگیزه بیشتر مطالعه، برای عموم اقشار جامعه بوجود آمد.

 پروژه باغ کتاب در منطقه 3 شهرداری تهران، و در زمینی به مساحت 15 هزار در محدوده اراضی عباس آباد، و در همجواری با ساختمانهای مهمی از جمله کتابخانه ملی، مجموعه فرهنگستانها ، باغ موزه دفاع مقدس و پل طبیعت قرار دارد. 

این مجموعه فرهنگی و چند منظوره با محوریت کتاب، یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی فروش کتاب می باشد. که سالن های نمایشگاهی متعدد، و دیگر بخش ها، نظیر پارک علمی و فناوری کودکان ، گالری های هنری، سالن تئاتر ، سینما، استودیوی پخش تلویزیونی ، کافی شاپ و رستوران در آن قرار دارد.

ساختمان این مجموعه، با زیر بنای 50 هزار متر مربع در 5 طبقه، از 13 بلوک مجزا و نیمه مجزا تشکیل شد. که با مسیر های ارتباطی عمودی و افقی به هم متصل هستند.

از این 13 بلوک، 8 بلوک به سالن های نمایشگاهی، 3 بلوک به آمفی تئاتر ها و سالن های چند منظوره و 2 بلوک به سرسرای ورودی و فضاهای ارتباطی اصلی اختصاص دارد. که در ساعات اوج، ظرفیت پذیرش جمعیتی در حدود 5000 نفر را میباشد.

 لایه های سبز پوشاننده بام، و لایه های حرکتی درون بنا، دو عامل شکل دهنده حجم بنا میباشند. استفاده از فضای سبز و حفظ طبیعت این منطقه، جایگاه ویژه ای در طراحی جامع اراضی عباس آباد دارد . بدین جهت در طراحی این پروژه سعی شده است، ساختمانی برگرفته از طبیعت و هماهنگ با محیط اطراف ایجاد شود .

طراحی سایت پلان:

لایه‌های پوشش سبز سقف، و لایه‌های گردش داخلی، به همراه نمای بزرگ غربی با فناوری پیشرفته، سه عنصر اصلی در شکل دهی به ساختمان میباشند.

اجرای بام سبز، نکته کلیدی در طراحی این بنا بود؛ تا ساختمان را با محیط همسایه خود هماهنگ می کند. در این پروژه، سقف تنها به عنوان یک عنصر پوششی نیست. چرا که جزئی از طبیعت به حساب می آید.

چیزی که تداوم حرکت را کاملاً تداعی می کند. روف گاردن میباشد،و به عنوان یک پارک عمومی فرهنگی عمل می کند. از طریق پله های بزرگ شرقی قابل دسترسی میباشد. که ایجاد ارتباط ساختمان به پلازا فرهنگ، کتابخانه ملی و مجموعه آکادمی ها میشود.

باغ کتاب

طراحی فضاهای داخلی :

محیط داخلی ساختمان، به صورت یک فضای ادامه دار عظیم طراحی گردید؛ با الهام از مفهوم باغ های سنتی ایرانی به صورت یک باغ پلکانی کار می کند، که دارای مدولار است.

فضاهای نمایشگاهی، از طریق مسیر اصلی گردش در امتداد نمای غربی، به طول 550 متر و ارتفاع 13 متر به هم متصل میگردند.

همچنین فضاهای داخلی ساختمان با استفاده از نمای شیشه ای، مشرف به باغ نمایشگاهی غربی و دریاچه مصنوعی 2 هکتاری است.

در مرکز ساختمان یک مسیر عابر پیاده به نام “مسیر فرهنگ” از محل ساختمان عبور می کند. این مسیر عابر پیاده، چندین ساختمان فرهنگی را در مسیر خود، به هم متصل می کند؛ تا اینکه به پل طبیعت در آن سوی پارک عمومی طالقانی می رسید.

طراحی فضاهای ساختمان و منظر آن، بر اساس ایده فضاهای انعطاف پذیر مدولار، شفافیت، حرکت سیال بازدیدکنندگان و ادغام با منظر میباشد.

معمار اصلی این پروژه، جناب سام طهرانچی و پیمانکار طراحی و ساخت EPC شرکت کیسون تهران ایران میباشد.

مهندسین سازه: مشاوران پورتال همچنین تیم طراحی آقایان امیرحسین خردمند، علی محمد حیدری، علی نبی، حمیدرضا جهانی مقدم، مهدی غیایی، علی رمضانعلی، احسان قاسملو و تیم طراحی فنی و طرح های اجرایی آقایان ناصر نقدی، محمد معتمدی نیا، منصور نقدی، علی نبی، فاطمه جعفری، بیتا رستمی، اولدوز اخلاقی میباشند.

معماری داخلی این بنا با  حمید نوذری پور، سعید ثرایی، حامد کلاته، آذین سلطانی، سحر جوادی، راحله رحمتی میباشد. همچنین طراحی منظر را، هدی علوی طبری، گلشن نورسته فر، پویا ناجیان، بهرام خدیو، مهدی مهدوی، مریم ملک زاده انجام دادند.

کارشناسان نظارت و خدمات مهندسی در زمان اجرا شامل: نیما آهی، محمد معتمدی نیا، علی نبی، ندا آریان، ندا علینژاد، مهدی اقبالی، سعید علی شاه، جواد ابراهیمی میشد.

و همچنین کارفرما این پروژه شرکت توسعه فرهنگی تهران- شهرداری تهران میباشد.

نقشه

موقعیت قرارگیری باغ کتاب :

مجموعه  باغ با وسعت 110 هزار متر مربع، در حاشیه بزرگراه شهید حقانی و در سه طبقه واقع گردید. در طبقات مختلف، بخش‌هایی مثل فروشگاه کتاب، سینما و تئاتر، باغ علم کودک و نوجوان، باشگاه نجوم، رباتیک و … قرار دارد.

اطلاعات دسترسی باغ کتاب تهران :

آدرس دقیق باغ کتاب تهران : تهران، بزرگراه حقانی (غرب به شرق)، بعد از تقاطع مدرس، بلوار کتابخانه ملی، ضلع غربی کتابخانه ملی.

ساعت کار مجموعه: شش ماهه اول سال 09:00 الی 21:00 و شش ماهه دوم 09:00 تا 22:00 (جمعه ها باز است).

قیمت بلیط : بازدید از طبقه همکف باغ کتاب رایگان میباشد. بخش باغ علم کودک و نوجوان نیاز به تهیه بلیط به مبلغ 30.000 تومان دارد.

 شماره تماس :    96045759 – 96045695

حمل و نقل عمومی:

 1. بهترین راه، استفاده از مترو تهران است. ایستگاه مترو شهید حقانی و ایستگاه مترو شهید همت، نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به باغ کتاب میباشد؛ و هر دو فاصله یکسانی تا باغ کتاب دارد. که هم می‌توان پیاده‌روی نمود. و هم می‌توان از ون برای رفتن به باغ کتاب استفاده نمود.
 2. اتوبوس ونک به مقصد رسالت هم از ایستگاه باغ کتاب، و کتابخانه ملی گذر می‌کند؛ که با رفتن به ونک می‌توان، از این اتوبوس استفاده نمود. فقط توجه کنید، که این اتوبوس در مسیر برگشت، یعنی رسالت به ونک از این ایستگاه گذر نمیکند.

ماشین شخصی:

 1. اگر بخواهید با ماشین شخصی به به این مجموعه بروید، دو آدرس پیش روی شماست. آدرس باغ کتاب به شرح زیر میباشد:

  1. میدان ونک- بزرگ‌راه حقانی- مسیر غرب به شرق- بعد از تقاطع بزرگ‌راه شهید مدرس- خروجی کتابخانه ملی- باغ کتاب تهران
  2. بزرگ‌راه شهید همت- مسیر شرق به غرب- بعد از خروجی بزرگ‌راه حقانی- خروجی باغ‌موزه دفاع مقدس و باغ کتاب

  پارکینگ مجموعه، دارای ظرفیتی محدود است، البته لازم به ذکر است، پارکینگ طبقاتی آن هم در حال ساخت میباشد؛ که فعلا از آن بهره‌برداری نشد.

باغ کتاب تهران

امکانات رفاهی باغ کتاب تهران :

مجموعه باغ کتاب، مجموعه‌ای است؛ که همه امکانات را برای همه اعضای خانواده فراهم نمود.  و می‌توان گفت، ازنظر امکانات رفاهی تکمیل میباشد،و در ادامه به بیان آن میپردازیم:

1- پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب واقع در بلوکD - طبقه زیر همکف

2- اتاق فرار باغ کتاب واقع در بلوکD - طبقه همکف

3- باغ علم کودک واقع در بلوکC - طبقه اول

4- باشگاه همکارا واقع در بلوکA - طبقه اول

5- فروشگاه کتاب بزرگسال باغ کتاب واقع در بلوکD - طبقه همکف

6- باغ علم نوجوان واقع در بلوکD - طبقه اول

7- سرزمین فکر‌بازیا واقع در بلوکA - طبقه اول

8- مرکز چاپ نشر شهر واقع در بلوکD - طبقه همکف

9- فروشگاه کتاب و لوازم التحریر کودک و نوجوان ماه پیشونی واقع در بلوکA - طبقه همکف

10- باشگاه رباتیک باغ کتاب واقع در بلوکA - طبقه اول

11- کافه امیرشکلات پلاس واقع در بلوکC - بام

12- کوپا واقع در بلوکC - طبقه همکف

13- کافه رستوران آمانا واقع در بلوکC - بام

14- سرزمین سحرخیز واقع در بلوکC - طبقه همکف

15- رستوران باغ واقع در بلوکD - طبقه همکف

16- خانه اسباب بازی واقع در بلوکD - طبقه همکف

17- کافه کُر واقع در بلوکD - طبقه زیر همکف

18- آمفی‌تئاتر روباز باغ کتاب تهران واقع در بلوکC - بام

19- باشگاه زیست‌شناسی واقع در بلوکA - طبقه اول

20- کافه نوش واقع در بلوکA - طبقه اول

21- هُنُنُی دونات واقع در بلوکA - طبقه همکف

22- جلاتو واقع در بلوکA - طبقه همکف

23- فروشگاه لوازم تحریر بوکتاب واقع در بلوکD - طبقه همکف

24- کافه علم واقع در بلوکD - طبقه اول

25- فضای کار اشتراکی پارادایس هاب واقع در بلوکC - طبقه اول

26- شهربازی تعاملی روبوکیدز واقع در بلوکA - طبقه همکف

27- فروشگاه محصولات غذایی کلانا واقع در بلوکC - طبقه همکف

28- سالن شماره 8 باغ کتاب واقع در بلوکC - طبقه همکف

29- فروشگاه دست‌سازه‌های هنری شرقی واقع در بلوکD - طبقه همکف

30- ماشین حمل کودک (بیبی کار) واقع در بلوکD - طبقه همکف

31- کافه ویونا واقع در بلوکC - طبقه همکف

32- اتاق مادر و کودک واقع در بلوکA - طبقه همکف

33- خانه کودک باغ کتاب واقع در بلوکA - طبقه همکف

34- کافه رستوران ایزار واقع در بلوکA - طبقه اول

35- کیوسک برگر واقع در بلوکC - طبقه اول

37- انواع کافه و رستوران در نقاط مختلف باغ کتاب

38- نمازخانه

39- سرویس بهداشتی

40- پارکینگ

ساختمان

کلام آخر:

لازم به ذکر است، این مجموعه، به عنوان یکی از بزرگترین باغ کتاب جهان مطرح میشود. که با توجه به معماری ویژه و کاربری ها و قابلیت هایی که دارد، به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای اوقات فراغت شما محسوب میگردد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. 0939****9335
  0939****9335 ۱۸ تیر ۱۴۰۲ پاسخ

  من یک بار رفتم.باغ کتاب خیلی جای قشنگیه

 2. 0919****5076
  0919****5076 ۱۸ تیر ۱۴۰۲ پاسخ

  اتاق فرار یکی از بهترین اتاق فرارهایی بود که رفتم سناریوها و اکتورهای عالی فضا به شدت جذاب و هیجان انگیز بود به شدت پیشنهاد میشه

 3. 0919****8009
  0919****8009 ۱۸ تیر ۱۴۰۲ پاسخ

  باغ کتاب برای دوست داران کتاب و علم بسیار کامل و جای خوبیه

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *