ایران ملک

برج ایفل

وبلاگ , شهر پردیس , اطلاعات عمومی

۱۸ تیر ۱۴۰۲ 344 بازدید
ایران ملک
برج ایفل

برج ایفل

برج ایفل

 برجی فلزی، در میدان شان دو مارس، و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است.

برج ایفل که زمانی بلندترین سازهٔ جهان شناخته می‌ شد، امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌ شود، و پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌ شده‌ ترین بناها در جهان است. 

ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ شروع شد، و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید.

 برج ایفل به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه برای نمایشگاه جهانی ساخته شد؛ وgd پس از ساخت مورد قبول همگان قرار نگرفت، و ۳۰۰ نفر که در بین آنها می‌ توان از: امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین، الکساندر دوما نویسنده فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیدا اعتراض کردند.

برج ایفل به نام سازنده‌ اش گوستاو ایفل نامگذاری شده است.

«آلکساندر گوستاو بونیک‌ هاوزن»مهندسی آلمانی که طراح و سازنده برج بوده است. خانواده بونیک هاوزن از منطقه ایفل واقع در غرب آلمان به فرانسه مهاجرت کرده بودند، و از آنجایی که به زبان اوردن این نام در فرانسه سخت بود آن‌ ها نام منطقه ایفل را برای خود برگزیدند.

گوستاو ایفل

مقدمه:

تا سال ۱۸۸۹ ستون یادبود واشینگتن به عنوان بلندترین سازه جهان شناخته می‌ شد. اما در این سال برج ایفل جانشین آن گردید.

برج ایفل به مدت ۴۱ سال، تا زمان ساخت ساختمان کرایسلر در نیویورک در سال ۱۹۳۰، به عنوان بلندترین برج دنیا شناخته می‌ شد.

این برج هم‌ اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس، و چهارمین سازه بلند فرانسه است. در سال ۲۰۰۶ قریب ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر از این برج دیدن کردند. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌ اند، این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان شناخته می‌ شود.

پاریس

بلندای برج ایفل ۳۲۵ متر می باشد، که این ارتفاع با در نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری که بر فراز آن قرار دارد است. وزن تقریبی برج ۷۲۰۰ تن است. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارند؛ که البته پله‌های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته‌ است. 

ساختار این سازه به شکل باز، و بدون طبقه‌ های میانی (به جز دو سطح) است. یک سمت آن رودخانه سن قرار دارد، و سمت دیگر البته کمی دورتر، بنای گنبددار و زرین عمارت اینولید که مقبره ناپلئون در آنجا قرار دارد، دیده می شود.

نورپردازی برج ایفل:

برج ایفل به وسیله ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده‌ است؛ و ۲۰ هزار نور نقطه‌ ای در شب این برج را به درخشش در می‌ آورد. که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل مشاهده هستند. در سال ۱۸۸۹ به وسیله ۱۰ هزار لامپ گازی، نورپردازی شد. از سال ۱۹۸۵ تا کنون با نور طلایی نورپردازی شده‌ است.

مجموعهٔ برج ایفل ۷٫۸ میلیون کیلو وات ساعت در سال برق مصرف می‌ کند؛ که با برق مصرفی یک روستای کوچک برابری می‌ کند.

نورپردازی
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. 0939****9335
    0939****9335 ۱۹ تیر ۱۴۰۲ پاسخ

    امیدوارم هرکس که نتونسته از ایفل بازدید کنه ، حتمااا شرایطش جور بشه و برای یک بار هم ک شده همچین سازه خفنی رو ببینه

  2. 0939****8584
    0939****8584 ۲۰ تیر ۱۴۰۲ پاسخ

    خدا قسمت کنه ماهم بریم

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *