ایران ملک
ایران ملک
هوش مصنوعی

سطوح هوش مصنوعی

سطوح مختلف هوش مصنوعی:

یک سیستم هوش مصنوعی بر اساس آن چه که از دنیای بیرون درک می‌کند؛ و می‌تواند به آن پاسخ دهد، دارای سه سطح می‌باشد. هوش مصنوعی محدود، عمومی، و سوپر هوش مصنوعی. در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح می‌ دهیم.

هوش مصنوعی محدود (artificial narrow intelligence):

در تاریخچه هوش مصنوعی ، هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی پدید آمد. این روزها نمونه های هوش مصنوعی محدود زیاد است. برای مثال رایانه‌ هایی که در بازی های پیچیده‌ ای مانند شطرنج ، تصمیم گیری هوشمندانه در زمینه تجارت، و در انواع دیگر کارهای مهم توانسته‌ اند از انسان بهتر عمل کنند؛ نمونه‌هایی از هوش مصنوعی محدود هستند.

زمانی که در مورد هوش مصنوعی محدود صحبت می‌ کنیم، منظورمان سیستم‌ های هوشمندی است، که در انجام دادن یک وظیفه ی به خصوص، بهتر از انسان عمل می‌ کنند. برای مثال سیستم هوشمندی که می‌ تواند به صورت خودکار گفتار را به نوشتار تبدیل کند، یا سیستم ‌های تشخیص چهره، که قادرند هویت یک فرد را حتی در شلوغی و سیل عظیمی از جمعیت تشخیص دهند. 

هوش مصنوعی محدود

اگر بخواهیم برخی از کاربرد‌های هوش مصنوعی محدود را مثال بزنیم، عبارتند از:

  • اتومبیل های خود ران، که به کمک هوش مصنوعی یاد می‌گیرند که چگونه رانندگی کنند.
  • سیستم‌ های پردازش تصویر و تشخیص چهره، که می‌ توانند کارهای بسیاری را انجام دهند و عملیات تشخیص هویت افراد را انجام دهند.
  • سیستم‌ های هوش مصنوعی که به انجام فرآیندهای مالی در بانک‌ ها، و سایر کسب و کارهای مالی کمک می‌ کند.
  • دستیارهای هوشمند که بر اساس نیازهایتان به شما کمک می‌کنند. و حتی پروازها و هتل هایتان را از قبل رزرو می‌ کنند.
  • و….
هوش محدود

هوش عمومی (Artificial General Intelligence):

منظور از هوش مصنوعی عمومی، ماشینی است که می ‌تواند دنیای اطراف خود را همانند یک انسان درک کند. و دارای ظرفیت و گنجایش مشابه برای انجام فعالیت ‌ها و وظایفی است، که یک انسان به طور معمول آن‌ها را انجام می‌دهد. 

در حال حاضر هوش مصنوعی عمومی وجود ندارد.  اما رد پای آن را می‌ توانیم در داستان های دارای ژانر عملی-تخیلی مشاهده کنیم. از نظر تئوری یک هوش مصنوعی عمومی می تواند، هم سطح انسان فعالیت کند، و یا حتی در زمینه‌ هایی مانند حافظه و … ازاو بهتر عمل کند.

با این سطح از آگاهی و دانش یک ماشین می‌ تواند، تمام کارهایی که زمانی بر انسان محول می‌ شد را، بدون نیاز به وجود انسان انجام دهد. و با گذشت زمان بیشتر ماشین‌ های دارای هوش مصنوعی عمومی می‌ توانند، در بسیاری از زمینه‌ها جای انسان را پر کنند. 

خاتمه دادن به نیاز حضور نیروی انسانی در بسیاری از کارها، و استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی عمومی یا کامل می‌ تواند، مانند هر تکنولوژی دیگری هر دو جنبه مثبت و منفی، در زندگی اجتماعی و فردی انسان‌ها را، داشته باشد.

هوش مصنوعی عمومی

اما با همه‌ی این‌ ها وجود آن بسیار مفید، و در عین حال اجتناب ناپذیر خواهد بود. به کمک هوش مصنوعی عمومی که دارای توانایی‌ ها و ظرفیت‌ های زیادی برای کمک به بشریت می‌ باشد، بسیاری از مشکلاتی انسان امروزی با  آن سر و کله می‌ زند، همانند تغییرات شدید آب و هوایی، حل خواهد شد.

سیستم‌ های هوش مصنوعی عمومی می‌تواند، از کارهای عادی تا کارهای بسیار مهم و خطیر را به بهترین شکل انجام دهند. در سطح عمومی آن‌ ها می‌ توانند، کارهایی مثل رانندگی، دستیار شخصی هوشمند با توانایی درک همه‌ی نیازهای کاربر، یک دستیار پزشک و یا سیستم تشخیص بیماری و… باشد. در سطوح بالا این سیستم‌ها می‌توانند، کارهایی را انجام دهند که به زندگی و امنیت و جان انسان‌ها بستگی دارد. و می‌توانند به خوبی از پس چنین کارهایی بر بیایند.

سوپر هوش مصنوعی

سوپر هوش مصنوعی:

سوپر هوش مصنوعی در واقع عبارتی است، که برای هوش مصنوعی استفاده می ‌شود. سطح هوش و درک انسانی را پشت سر گذاشته، و به نوعی دارای هوش فرا بشری خواهد شد. تا به حال نیز هیچ جامعه ‌ای نتوانسته به سوپر هوش مصنوعی دست پیدا کند. در حقیقت رسیدن یا نرسیدن و یا حتی زمان رسیدن به آن، در هاله‌ ای از ابهام می ‌باشد.

هم چنین این مسئله، که چنین هوش مصنوعی چه کارهایی انجام می ‌دهد، و یا این مسئله که آیا قرار است تهدیدی برای بشر باشد، یا فرصتی برای او هم مبهم است. و بسیاری از صاحب نظران نظرات بسیار متفاوتی را در این مورد دارند؛ وبحثی داغ بین صاحبان غول‌ های تکنولوژی می ‌باشد. برای رسیدن به این سطح از هوش مصنوعی، یک سیستم هوشمند باید تست تورینگ را پشت سر گذاشته باشد. و هیچ ماشینی تا به حال به سطحی از درک و شعور و وسعت دانش یک انسان بالغ نرسیده، که از این تست سر بلند بیرون بیاید. 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *